🇬🇧 english

UMÓW SPOTKANIE

Płaszcz męski: od formalnej dyplomatki po casualowy balmacaan

O ile prawie każdy mężczyzna ma jakiś garnitur – bo po prostu jakiś trzeba mieć – to stosunkowo niewielu posiada płaszcze. To błąd, bo w żadnym innym wierzchnim okryciu nie wygląda się tak stylowo jak w dobrym płaszczu.

Uporządkujmy trochę informacje o płaszczach.


Modele

  • Dyplomatka (chesterfield)
    Najbardziej formalny typ płaszcza. Może być jedno- lub dwurzędowy. Ma w zasadzie ten sam krój co marynarka garniturowa (rozkład kieszeni, klapy, kołnierz, rękawy), tylko jest odpowiednio dłuższy. Najczęściej granatowy, czasem z aksamitnym kołnierzem.
  • Ulster
    Bardziej casualowy płaszcz, mocno nawiązujący do płaszczy wojskowych. Dwurzędowy, z szerokimi klapami i dużym kołnierzem. Kieszenie zwykle nakładane. Na plecach często kontrafałda (dla wygody) i pas. Czasem szlic (rozcięcie na plecach, żeby łatwiej się chodziło) ma kontrafałdę i jest zapinany na guziczki.
  • Balmacaan
    Charakteryzuje się prostym krojem bez wcięcia w talii, koszulowym kołnierzem, skośnymi ciętymi kieszeniami i raglanowymi rękawami. Bardzo casualowy. Sam uwielbiam go za jego bezpretensjonalność.
  • Polo i Great coat
    To również klasyczne modele płaszczy, które warto wziąć pod uwagę.

Długość

Są dwie dobre długości płaszcza:

  1. 5–10 cm nad kolano
    Dotyczy lżejszych, jednorzędowych płaszczy (jednorzędowa dyplomatka, balmacaan). 10 cm to już naprawdę krótki płaszcz.
  2. Kilka cm poniżej kolana
    Odpowiednia długość dla „dużych” płaszczy (dwurzędowa dyplomatka, polo, ulster, great coat, british warm).
    • Dlaczego dwurzędowy płaszcz powinien sięgać za kolano?
      Po pierwsze: ma grzać – a robi to lepiej, kiedy zakrywa kolana.
      Po drugie: proporcje. Dwurzędowe płaszcze mają szerokie klapy, często towarzyszy im duży kołnierz, który po postawieniu sięga do uszu, doskonale chroniąc przed wiatrem. Jeżeli taka masywna góra nie jest zrównoważona odpowiednio długim dołem, sylwetka zamiast być smukła i kolumnowa, przypomina kształtem dzwonek. To nie wygląda dobrze.

 

Tkaniny

Nie będzie pewnie zaskoczeniem, że króluje tu wełna. Tkaniny płaszczowe mają różne sploty i faktury, ale w większości są wykonane z owczej wełny (oznaczenia WO, WV).

  • Wełna wielbłądzia (WK)
    Jeśli chcesz, by było cieplej i bardziej nietuzinkowo, pomyśl o wełnie wielbłądziej. Wygląda pięknie (najczęściej w kolorach od jasnego beżu do karmelu) i słynie z tego, że jest bardzo ciepła.
  • Kaszmir (WS)
    Jeśli masz ochotę wydać więcej i mieć coś naprawdę luksusowego, rozważ kaszmir. To cudownie miękka, delikatna wełna z kóz kaszmirskich. Jest bardzo ciepła i ma szlachetny połysk, ale jest też delikatna, więc nie polecam jej na typowego „woła roboczego”.
  • Wełna wikunii
    Przestałeś liczyć swoje mieszkania inwestycyjne po kupieniu osiemdziesiątego, masz kilka supersamochodów, jacht i skończyły Ci się pomysły na wydawanie pieniędzy? Zamów płaszcz z wełny wikunii – najdroższej wełny na świecie. Wikunia (lub wigoń andyjski) to mała lama żyjąca w Andach. Jest pod ochroną, a cała roczna podaż wełny z niej to ledwie kilka ton (dla porównania: wełny owczej produkuje się ponad milion ton rocznie).

Źródło: Google Grafika

Kupowanie pierwszego dorosłego płaszcza – pułapka formalności

Wielu mężczyzn, myśląc o pierwszym płaszczu, wybiera dyplomatkę (chesterfield). Elegancki krój, najczęściej granatowy kolor, skojarzenia z brytyjską rodziną królewską – to naturalny wybór.
Jednak dyplomatka ma jedną zasadniczą wadę: jest bardzo formalna. Jeśli nie nosisz garnituru na co dzień, nie będziesz miał jej gdzie i kiedy założyć. Świetnie wygląda podczas wchodzenia do biurowca na ważne spotkanie, ale na spacer, zimowe wakacje czy wyjście z kumplami będzie niepraktyczna.

Co zrobić? Uszyć mniej formalny płaszcz, np. balmacaan lub ulster. Są stylowe, uniwersalne i pasują zarówno do garnituru, jak i spodni z raw denimu oraz zamszowych chukka na stopach.

 

Czego nie kupować?

  • Hybryd
    Dziwnych płaszczo-kurtek ze stojącym kołnierzem, wystającą spod spodu niby-kamizelką czy innymi wynalazkami.
  • Poliestru
    Szukaj wełny. 20% dodatku poliamidu (nie poliestru!) jest akceptowalne, ale mieszanki 50% wełna/50% poliester lepiej unikać. Poliester wygląda tandetnie, słabo grzeje i szybko się kulkuje.
  • Za ciasnych płaszczy
    Płaszcz powinien być luźniejszy niż za ciasny. Jeśli opina się na plecach, a rozporek z tyłu cały się otwiera, poszukaj większego rozmiaru.

KONTAKT
Z PRACOWNIĄ

dawid.kuklinski@gmail.com

Wejherowo, Ul. Kotłowskiego 34

505 134 891

Regularnie odwiedzam klientów w Warszawie i w Berlinie

Polityka Prywatności

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

4 + 14 =

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!