PORTFOLIO
Każdy projekt realizowany w mojej pracowni krawieckiej jest unikatową opowieścią, w której główną rolę odgrywa osobowość i styl osoby, dla której tworzymy. Nie jest to jedynie proces szycia odzieży, lecz staranne kreowanie dzieł, które mają za zadanie nie tylko doskonale pasować do sylwetki, ale przede wszystkim odzwierciedlać charakter i indywidualne preferencje klienta.
Ta filozofia pracy pozwala na tworzenie garniturów, które są odzwierciedleniem osobistego stylu i życiowych wartości noszącego, jednocześnie podkreślając mistrzostwo rzemiosła i nieprzeciętną uwagę, jaką poświęcamy każdemu, nawet najmniejszemu detalu.
GARNITUR ŚLUBNY
Ten garnitur został zamówiony przez klienta na ślub. Uroczystość odbywała się w lecie, na zewnątrz i można było spodziewać się słonecznej pogody. Przy takich zamówieniach, szczególnie ważny jest komfort termiczny. Pan młody męczący się w za ciepłym ubraniu nie będzie prezentował się elegancko.
Doskonałą przewiewność ubrania zapewniała tkanina – granatowe Fresco Lite od Hardy Minnis.
Pasjonaci krawiectwa zwykle znają Fresco – wełniany materiał z przędzy wysokoskrętnej o splocie tak luźnym, że oglądana pod światło jest przezroczysta. Jej cechy charakterystyczne to spora gramatura jak na letnią tkaninę, mała gniotliwość i duża szorstkość, za którą nie wszyscy przepadają.
Fresco Lite to przyjemniejsza w dotyku odmiana tej tkaniny. Jest lżejsza, bardziej miękka i ma mniej widoczną fakturę. To powoduje, że w odróżnieniu od zwykłego Fresco, które jest dość robocze, dobrze nadaje się na bardziej formalne ubrania.
Krój to ponadczasowy klasyk – jednorzędowa marynarka ze zwykłymi klapami, zapinana na dwa guziki, kieszenie z patkami. Lekkie wypełnienie ramion daje elegancką prostą linię. Marynarka uszyta była na półpodszewce co dodatkowo chroniło przed przegrzaniem. Spodnie o dość luźnym kroju z zakładkami i średnio-wysokim stanem nie miały kolanówki (podszewki sięgającej poniżej kolana).
GARNITUR
Garnitur uszyty na zamówienie tego samego klienta co ślubny opisany powyżej. To zestawienie pokazuje jak różne w formie mogą być marynarki uszyte na tą samą osobę. Tym razem klient, który miał ochotę ma mały eksperyment poprosił o marynarkę z całkiem inną linią ramion. Taki krój z powodu podobieństwa do kształtu dachu pagody nazywany jest pagoda shoulders. Często widywany był w latach 70, dzisiaj to ekstrawagancja. Z przyjemnością przyjąłem to zlecenie, bo to duże wyzwanie techniczne i coś bardzo niecodziennego. Żeby wykonać takie ramiona trzeba je inaczej skroić, skonstruowaś poduszki o odpowiednim kształcie oraz umiejętnie uformować materiał żelazkiem (wiedzieć gdzie wdać a gdzie rozciągnąć). Żeby całość wyglądała proporcjonalnie i stylistycznie spójnie, konieczne były szerokie klapy. Kolejne nietypowe rozwiązanie to zapięcie na jeden guzik. Tkanina to wspaniała Lumb’s Golden Bale od H.Lesser.
Tę marynarkę uszyłem dla Bernharda Roetzla – dziennikarza i autora książek, w tym bestsellera “Gentleman. Moda Ponadczasowa”. Bernhard dostarczył własną tkaninę. To piękny len (360 g/m) od Maison Hellard – firmy założonej w 2021 przez Nathana Hellarda. Ten młody przedsiębiorca zdecydował się na produkcję unikalnych lnów, tkanych we Włoszech z lnu z Normandii, które charakteryzują się niepowtarzalnymi wzorami.
Bernhard słynie z upodobania do angielskiego stylu, którym inspirował się przy wyborze marynarki. Aby lepiej zilustrować oczekiwania, na spotkanie przyniósł marynarkę uszytą na Savile Row 20 lat wcześniej. Planował marynarkę o nieco dłuższej długości niż obecne standardy: z luźniejszym fasonem, zapinaną na trzy guziki, z ukośnie umieszczonymi kieszeniami z klapami, rozszerzanymi ramionami i, co nietypowe dla szycia na miarę, z nisko osadzoną pachą. To nietypowe życzenie, bo im płytszy jest podkrój pachy, tym mniej marynarka ogranicza zakres ruchów. Klienci, którzy to wiedzą, zwykle oczekują rękawów wszytych tak wysoko jak to możliwe. Zamawiający wolał odwrotne rozwiązanie, gdyż wyższy krój pod pachami powodował, że było mu za ciepło.
Opis zamówienia Bernhard opisał na swojej stronie.
Żakiet, zwany również jaskółką. To najbardziej formalny ubiór dzienny. Marynarka charakteryzuje się sięgającymi kolan połami, zapięciem na jeden guzik i klapami w szpic. Tradycyjnie nosi się do niej sztuczkowe spodnie (szare w czarny prążek) i kamizelkę. Ten rodzaj ubrania widuje się najczęściej przy okazji ślubów członków europejskich rodzin królewskich. Jest to też element Dress Code wyścigów konnych Royal Ascot.
Klient zamówił go na swój ślub na którym chciał wystąpić w czymś bardziej formalnym niż garnitur.
Tkaniny to grube wełny z tkalni Dugdale Bros.
Taki typ płaszcza Anglicy nazywają Guards Coat a jego krój jest inspirowany płaszczami noszonymi przez brytyjskich oficerów gwardii królewskiej. Jego cechy charakterystyczne to dwurzędowy krój i półpas (dragon) na plecach. Zwykle szyty z tkaniny granatowej.
KONTAKT
Z PRACOWNIĄ
dawid.kuklinski@gmail.com
Wejherowo, Ul. Kotłowskiego 34
505 134 891
Regularnie odwiedzam klientów w Warszawie i w Berlinie
Polityka Prywatności