RZEMIOSŁO

80 GODZIN: TYLE CZASU POTRZEBA NA RĘCZNE USZYCIE GARNITURU NA MIARĘ

Równie istotne co wybór kroju i materiału, jest technika wykonania marynarki. Proces tworzenia marynarki obejmuje wiele etapów, w tym uszycie kieszeni, wykonanie kołnierza i rękawów, wszycie podszewki. 

Każdy z tych kroków może być wykonany metodą szybką (co zazwyczaj oznacza niższe koszty), lub za pomocą bardziej czasochłonnych technik, często z udziałem ręcznej pracy, co przekłada się na znacząco wyższą jakość. To właśnie precyzja wykonania rozgranicza ubrania standardowe od tych o wyjątkowej jakości. Oto krótka instrukcja.

PŁÓTNO: SZKIELET MARYNARKI

Szkieletem tradycyjne wykonanej marynarki są wkłady ze specjalnego płótna i włosianki (sprężystej tkaniny zawierającej włosie z końskiego ogona). Taki wkład jest zszyty z tkaniną tylko w kilku miejscach, tak żeby zapewnić miękkość i elastyczność. Jest to tak zwana konstrukcja full canvas. Poza tym, że zapewnia wygodę i ładne układanie się tkaniny, powoduje że marynarka jest o wiele bardziej trwała, niż wyroby szyte masowo, w których używa się wkładów klejonych, nieprzyjemnie usztywniających tkaninę a z czasem odklejających się.

KOŁNIERZ

Kołnierz jest kluczowym elementem każdej marynarki. Jego nieodpowiednie wycięcie lub szycie może sprawić, że cała marynarka będzie źle pasować i sprawiać dyskomfort. Aby doskonale dopasował się do kształtu szyi, wymaga starannego ukształtowania za pomocą żelazka.

SPASOWANIE WZORU

Spasowanie wzorów to kolejny wymóg w marynarce szytej na miarę. O ile to tylko możliwe, deseń nie powinien być zaburzony.

600 SZWÓW: TYLE WYKONUJE KRAWIEC PIKUJĄC RĘCZNIE KLAPY MARYNARKI

Każdy szczegół w procesie tworzenia luksusowej marynarki ma swoje znaczenie, a liczba 600 szwów może wydawać się zaskakująca. To właśnie tyle, mniej więcej, szwów wykonuje doświadczony krawiec podczas ręcznego pikowania klap marynarki. Ten proces, choć czasochłonny, jest kluczowy dla zapewnienia niepowtarzalnego wyglądu i struktury materiału.

Pikowanie klap marynarki ręcznie to prawdziwa sztuka wymagająca nie tylko precyzji, ale także cierpliwości i ogromnej wiedzy o tkaninach oraz technikach szycia. Każdy szew jest aplikowany z największą dokładnością, co pozwala na uzyskanie wyjątkowej tekstury i kształtu klapy, niemożliwej do osiągnięcia przy maszynowym szyciu. Jest to jeden z elementów, który wyróżnia ręcznie szyte garnitury na tle produkcji seryjnej.

 

Ręczne pikowanie nie tylko zwiększa estetyczną wartość marynarki, ale także wpływa na jej trwałość i sposób, w jaki materiał układa się na ciele. Dzięki temu procesowi, klapy marynarki zachowują swój kształt przez długie lata, a garnitur wygląda równie dobrze na początku, jak i po wielu użytkowaniach. To inwestycja w jakość, która przekłada się na wyjątkowy komfort noszenia i pewność siebie.

Ten proces jest dowodem na to, że tradycyjne metody krawieckie, mimo upływu czasu i rozwoju nowoczesnych technologii, wciąż pozostają niezastąpione w tworzeniu odzieży wysokiej klasy. Ręczne pikowanie klap marynarki, choć wymagające, jest jednym z tych elementów krawiectwa, które stanowią o unikatowości i luksusie wykonania, podkreślając indywidualny charakter i dbałość o detale.

KIESZENIE

To fragment doskonale pokazujący kunszt krawca. Listewki (zwane pasplami) powinny być wąskie i idealnie równe. Patki powinny przylegać do korpusu. Żeby zawsze były cienkie i gładkie, na krawędziach są ręcznie przeszyte ozdobnym szwem.

DZIURKI

We wszystkich szytych ubraniach dziurki obszywamy ręcznie, specjalną nicią. To trudna i czasochłonna praca, której nauka zajmuje wiele tygodni.

 

TKANINY

Najlepsza praca nie będzie miała sensu jeżeli będzie wykonywana w marnej jakości materiale. Dlatego korzystam z tkanin wiodących angielskich i włoskich producentów takich jak: Holland and Sherry, Scabal, Loro Piana, Cerruti, Caccioppoli, Fratelli di Delfino, Huddersfield Fine Worsteds, Dugdale Bros