Jak szyję

Komentując myśl Arystotelesa pisarz Quentin Bell uznał, że krawiec jest filozofem: przekształca konkretne ciało w idealną formę. Zależy mi na tym, żeby ubrania które szyję, nie tylko tworzyły harmonijną sylwetkę, lecz także były wygodne i dawały komfort noszenia. W marynarkach, krojonych blisko do figury, staram się tworzyć ładną, naturalną linię. Dlatego też w modelowaniu ramion nie używam poduszek ani podobnych wypełnień, stosowanych zazwyczaj w konfekcji sklepowej. Podstawą modelowania marynarki jest płótno (tzw. konstrukcja full canvas). Te wewnętrzne, ukryte pod tkaniną marynarki wkłady formujące klapy, kołnierz i pierś marynarki nie są nigdy klejone, lecz pikowane, czyli ręcznie naszywane. To nadaje im odpowiednią sprężystość i kształt, wpływając na wielokrotnie dłuższą żywotność ubioru. Elegancja zaś tkwi w szczegółach: dziurki obszyte ręcznie specjalną jedwabną nicią, rogowe guziki, niebanalne detale stroju – to wszystko możliwe jest dzięki ręcznemu, rzemieślniczemu traktowaniu ubrań z mojej pracowni.

Każdy klient ma w mojej pracowni swój własny wykrój – papierowy szablon, który przechowywany jest na miejscu. Przy kolejnych zamówieniach dopracowujemy go razem, uwzględniając „nowe nabytki“ – brzuszek albo bardziej sportową sylwetkę i kilka centymetrów więcej w klatce i bicepsie. Jeśli sylwetka klienta nie zmienia się zbytnio, z czasem dzięki coraz doskonalszemu szablonowi możliwe jest zmniejszenie liczby przymiarek.

Płócienny wkład - szkielet marynarki

Wkład z bawełny, wełny i włosia jest ręcznie pikowany do tkaniny żeby nadać przodom marynarki odpowiednią formę i sprężystość.

Tkaniny

Tkanina to bardzo ważny element udanego zamówienia. Uważam, że szycie z poślednich tkanin nie ma większego sensu, dlatego używam tkanin renomowanych brytyjskich i włoskich producentów, między innymi:

Ręcznie obszywane dziurki

jeden z atrybutów marynarek szytych tradycyjnymi metodami

Przebieg zamówienia

Szycie na miarę wymaga zwykle czterech spotkań z krawcem.

  1. Zaczyna się od rozmowy. Czego potrzebuje klient? Garnituru na ważną okazję czy sportowej marynarki? Chce wtapiać się w otoczenie, czy brylować w towarzystwie? To od tego zależy wybór tkaniny (z wzorników, które przynoszę na spotkanie), to wtedy omawiamy szczegóły wykończenia ubrania – szerokość klap, mankiety na nogawkach, rodzaj wypełnień, linia ramion czy wzór kieszeni. Podczas tego spotkania zdejmuję też miarę. A w pracowni – zabieram się do szycia.

  2. Kolejne spotkanie to pierwsza przymiarka. Na tym etapie marynarka jest tylko sfastrygowana i zwykle nie ma jeszcze rękawów ani kieszeni. Możliwe, że klient nie będzie jeszcze mógł sobie wyobrazić efektu końcowego, ale dla krawca to najważniejszy etap pracy – właściwy moment żeby ocenić szerokość klap i linię marynarki.

  3. Na drugiej przymiarce ubranie znacznie bardziej przypomina już skończony ubiór. Przód jest już gotowy, a rękawy – przyfastrygowane. Oceniamy dopasowanie i ustalamy czy np. konieczne jest jeszcze zebranie lub poluzowanie w talii.

  4. Czwarte spotkanie to odbiór.

Wykrój

dla każdego klienta tworzę indywidualny papierowy szablon który jest udoskonalany przy kolejnych zamówieniach

Kontakt

Przed wizytą, zapraszam do umówienia się na spotkanie przez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 505 134 891

84-200 Wejherowo, ul. Jana Kotłowskiego 34