ównie ważny jak krój i tkanina jest sposób szycia marynarki. Uszycie marynarki to kilkadziesiąt operacji, takich jak uszycie kieszeni, wykonanie kołnierza i rękawów, wszycie podszewki. Każdą z nich można wykonać szybkim (i dzięki temu tanim) sposobem lub takim, który wymaga więcej czasu, a często również pracy ręcznej, ale daje znacznie lepszy efekt. To właśnie sposób wykonania jest tym, co odróżnia ubrania przeciętne od tych wysokiej jakości. Poniżej krótki przewodnik.
Tyle godzin pracy potrzeba na wykonanie ręcznie szytego garnituru na miarę
Płótno -szkielet marynarki
Szkieletem tradycyjne wykonanej marynarki są wkłady ze specjalnego płótna i włosianki (sprężystej tkaniny zawierającej włosie z końskiego ogona). Taki wkład jest zszyty z tkaniną tylko w kilku miejscach, tak żeby zapewnić miękkość i elastyczność. Jest to tak zwana konstrukcja full canvas. Poza tym, że zapewnia wygodę i ładne układanie się tkaniny, powoduje że marynarka jest o wiele bardziej trwała, niż wyroby szyte masowo, w których używa się wkładów klejonych, nieprzyjemnie usztywniających tkaninę a z czasem odklejających się.

Tyle mniej więcej szwów wykonuje krawiec pikując ręcznie klapy marynarki
Kołnierz
To bardzo ważny element marynarki. Nieprawidłowo skrojony lub uszyty może spowodować, że cała marynarka źle leży i jest niewygodna. Żeby idealnie przylegał do szyi trzeba go umiejętnie uformować żelazkiem.

Spasowanie wzoru
Spasowanie wzorów to kolejny wymóg w marynarce szytej na miarę. O ile to tylko możliwe, deseń nie powinien być zaburzony.

Kieszenie
To fragment doskonale pokazujący kunszt krawca. Listewki (zwane pasplami) powinny być wąskie i idealnie równe. Patki powinny przylegać do korpusu. Żeby zawsze były cienkie i gładkie, na krawędziach są ręcznie przeszyte ozdobnym szwem.

Dziurki
We wszystkich szytych ubraniach dziurki obszywamy ręcznie, specjalną nicią. To trudna i czasochłonna praca, której nauka zajmuje wiele tygodni.

Tkaniny
Najlepsza praca nie będzie miała sensu jeżeli będzie wykonywana w marnej jakości materiale. Dlatego korzystam z tkanin wiodących angielskich i włoskich producentów takich jak: Holland and Sherry, Scabal, Loro Piana, Cerruti, Caccioppoli, Fratelli di Delfino, Huddersfield Fine Worsteds, Dugdale Bros.
